Seneste nyt

FEMINA KVINDELØB i Viborg 20. maj

11.04.2019


Velkommen til 20 års jubilæum for FEMINA KVINDELØB i Viborg mandag den 20. maj

– det bliver et brag af en løbefest

Læs mere …
 

Sommerfest i Viborg AM

18.03.2019

Sommerfest i Viborg AM 

For alle klubbens medlemmer, fredag.14. juni kl 18.30 i klubhuset - udendørs

Læs mere …
 
Nanna får den store kammeratskabspokal

Ungdomspokaler fik nye ejere

04.03.2019

I forbindelse med klubbens generalforsamling den 25.2.2019 blev klubbens vandrepokaler overrakt til nye atleter, som i løbet af 2018 har gjort sig fortjent til at blive hyldet.

Læs mere …

Vores afdelinger


Chris Fischer, der for nyligt vandt Challenge Denmark


VAM-portrættet juni/juli 2015 er Chris Fischer fra Vejrumbro

Hvad laver du når du ikke er aktiv i Viborg AM?
Først og fremmest har jeg en familie bestående af 3 døtre – Maise, Gry og Ida og min hustru Sissel, som jeg ynder at bruge tid med.
Dernæst arbejder jeg som handicaphjælper i Århus. Jeg har mit eget firma ved siden af, hvor jeg træner og vejleder andre ivrige atleter og så driver jeg en lille forretning med salg af Triatlon udstyr – tøj, cykler, våddragter m.m.

Så måske jeg skulle sige, at jeg er aktiv i Viborg AM, når ikke jeg bruger tiden på ovenstående :)
Jeg gør flittigt brug af så mange af døgnets 24 timer, som muligt.

Hvilken sport dyrker du i Viborg AM?
Triatlon – primært halv og hel Ironman

Hvor ofte dyrker du din sport?
På daglig basis – på mine almindelige dage veksler det imellem 1-3 daglige træningspas.
I de perioder hvor jeg er tæt på et stævne, bliver det ofte 3 træningspas om dagen på mine fridage.

Typisk er en uge opdelt som 3 svømmepas, 3-5 løbepas og 2-5 cykelpas afhængig af årstid – 14 timers træning i gns. Pr. uge. Der er mange variabler, som min hustru´s arbejde på sygehuset, mine egne døgnvagter og arbejde i firmaet, som gør at ingen uge ser ens ud.

Hvilket mål har du med din træning?
At have et balanceret liv, hvori træning og udvikling er en naturlig del.

Hvad er din bedste oplevelse med din sport?
Jeg har svært ved at nævne én, for mig er det hele en proces, jeg kan ikke isolere et resultat fra en optakt, opbakningen fra familie/venner og det at have en hverdag som fungerer.

Men hvis jeg skal nævne et tidspunkt i mit liv hvor alle disse ting er gået op i en højere enhed, var det da jeg for nyligt vandt Challenge Denmark i ny PR. 8.23.39 på Ironman distancen. Og den oplevelse var fantastisk – alt undervejs spillede og da det ikke gjorde, holdte jeg hovedet koldt.
Jeg havde stor opbakning hjemmefra som vanligt og også fra mine klubkammerater. Jeg var ikke underdrejet da jeg stillede til start, hvilket giver mig troen på, at jeg kan gøre det igen. Og så er det fedt at være i stand til at løbe sub 3 timer på afsluttende marathon, når man tager en slapper på de sidste 21,1 km :)

Men det jeg synes er de bedste oplevelser med sporten - kan være en cykeltur på 2 timer, en tur i skoven i løbeskoene eller en sommeraften, hvor jeg hopper i våddragten og i Hald sø. Jeg elsker at være ”i det” og det er nok der, jeg for alvor trives i sådan en sport som triatlon. De dage hvor man rammer den lige spot on i et træningspas er også fantastiske, men dem har jeg vænnet mig til at undvære, da de med mit program ikke kommer særlig tit.

Er du også aktiv sportsudøver om 5 år?
Ja bestemt, om jeg er triathlet er nok spørgsmålet, men sport er en del af mit DNA, det slipper jeg aldrig.

Mød Viborg AM på Facebook

Vi bruger cookies, så du får en bedre brugeroplevelse. Ved at klikke dig videre på siden accepterer du, at vi bruger cookies.
OK, luk boks Cookie politik