Seneste nyt

FEMINA KVINDELØB i Viborg 20. maj

11.04.2019


Velkommen til 20 års jubilæum for FEMINA KVINDELØB i Viborg mandag den 20. maj

– det bliver et brag af en løbefest

Læs mere …
 

Sommerfest i Viborg AM

18.03.2019

Sommerfest i Viborg AM 

For alle klubbens medlemmer, fredag.14. juni kl 18.30 i klubhuset - udendørs

Læs mere …
 
Nanna får den store kammeratskabspokal

Ungdomspokaler fik nye ejere

04.03.2019

I forbindelse med klubbens generalforsamling den 25.2.2019 blev klubbens vandrepokaler overrakt til nye atleter, som i løbet af 2018 har gjort sig fortjent til at blive hyldet.

Læs mere …

Vores afdelinger

Alle hjælpere ved de tre løb har fået grundig instruktion i at spotte de løbere, som er på vej til at få det dårligt - for eksempel på grund af varme. På den måde kan du trygt deltage i løbene, også selv om temperaturen runder de 30 grader, som vi tidligere har oplevet ved Avis-halvmaraton.

Som løber kan du gøre meget for at passe på dig selv, hvis det er meget varmt den 13. juni. Først og fremmest handler det om at fylde kroppens vanddepoter godt og grundigt inden løbet – det gør du ved at drikke rigeligt med vand flere dage inden løbet. Dernæst skal du indstille dig på, at varmen får betydning for, hvor hurtigt du kan løbe.

Mød Viborg AM på Facebook

Vi bruger cookies, så du får en bedre brugeroplevelse. Ved at klikke dig videre på siden accepterer du, at vi bruger cookies.
OK, luk boks Cookie politik