Seneste nyt

FEMINA KVINDELØB i Viborg 20. maj

11.04.2019


Velkommen til 20 års jubilæum for FEMINA KVINDELØB i Viborg mandag den 20. maj

– det bliver et brag af en løbefest

Læs mere …
 

Sommerfest i Viborg AM

18.03.2019

Sommerfest i Viborg AM 

For alle klubbens medlemmer, fredag.14. juni kl 18.30 i klubhuset - udendørs

Læs mere …
 
Nanna får den store kammeratskabspokal

Ungdomspokaler fik nye ejere

04.03.2019

I forbindelse med klubbens generalforsamling den 25.2.2019 blev klubbens vandrepokaler overrakt til nye atleter, som i løbet af 2018 har gjort sig fortjent til at blive hyldet.

Læs mere …

Vores afdelinger

Navn:  Mette Skov-Jensen
By:  Viborg

Hvad laver du når du ikke er aktiv i Viborg AM?
Jeg er uddannet journalist og arbejder som studievært hos DR P4 Midt & Vest i Holstebro.
Jeg er vært på radioens regionale morgenprogram, men er også vært om eftermiddagen og weekendmorgener.

Det betyder mange skiftende arbejdstider – og ind i mellem et vækkeur, der kimer på et ukristeligt tidligt tidspunkt. Når jeg skal være morgenvært på hverdage står jeg op klokken 3.15.

Så god søvn, sund mad og motion er vigtige ingredienser i mit liv – ellers kan jeg ikke holde til sådan et arbejdsskema.

Derfor er jeg ikke kun medlem af Viborg AM, men dyrker også styrketræning og yoga hos Fitness Viborg på Gymnastikhøjskolen. Der bliver også travet en del kilometer med min hund.

Privat er jeg gift med Søren, som også er medlem af Viborg AM. Faktisk mødte vi hinanden gennem Avismaratontræningen for ti år siden. I min fritid elsker jeg at gå i biografen. Jeg er medlem af både Biografklub Danmark og Viborg Filmklub. Jeg har også altid gang i mindst en bog, da der ikke findes noget mere afslappende end at fordybe sig i en velskrevet roman eller biografi.

Hvilken sport dyrker du i Viborg AM?
Jeg løber under Avismaraton regi. Jeg har været medlem af klubben siden 2004, hvor jeg deltog i min første halvmaraton. I de senere år har jeg droslet noget ned på distancerne, da det jævnligt kniber med at nå til fællestræningen torsdag aften pga. arbejde. Det er alt andet lige nemmere at træne sig op til lange løb ved at løbe sammen med andre.

Hvor ofte dyrker du din sport?
Jeg forsøger at snøre løbeskoene to gange om ugen, men må indrømme at der er uger, hvor det kun bliver til en enkelt løbetur rundt om Søndersø. Men jeg træner efter filosofien at det er bedre at have løbet en gang end slet ikke. Og jeg tror også at kroppen har godt af en løbepause ind i mellem. Desuden skal der jo også være plads til styrketræning, yoga og traveture.

Hvilket mål har du med din træning?
Jeg løber først og fremmest for at få overskud – både fysisk og psykisk. Jeg kan tydeligt mærke at det har en gavnlig effekt på mit mentale velbefindende, når jeg har løbet. Jeg bruger jo først og fremmest mit hoved i mit daglige arbejde – så det er skønt at få blæst tankerne igennem på en løbetur. Det sker nu også ret ofte at jeg kommer hjem fra en løbetur med en idé til et radioindslag eller løsningen på et problem, jeg har tumlet med.

Foreløbig har jeg kun tilmeldt mig et løb i 2015 - Kalkminekvartmaraton i Mønsted, som er et løb jeg bare MÅ deltage i.
Men der skal nok snige sig andre løb ind i kalenderen i det nye år.

Hvad er din bedste oplevelse med din sport?
Min absolut bedste løbeoplevelse var Berlin Halvmaraton i 2011. Det er første og indtil nu eneste gang jeg har deltaget i et løb i udlandet – og med så mange deltagere. Det gav jo gåsehud at løbe sammen med over 20.000 andre – og bl.a. løbe gennem Brandenburger Tor.

Samtidig var det tyske publikum langs ruten fantastiske til at heppe. Jeg nød hver en kilometer selv om det også var varmt og jeg naturligvis blev træt til sidst. Billedet er i øvrigt netop fra Berlin.

Derudover har jeg lært en masse dejlige mennesker at kende gennem Viborg AM – og som prikken over i'et mødt min mand gennem løbetræningen.

Er du også aktiv sportsudøver om 5 år?
Det er jeg bestemt. Så længe bentøj og resten af kadaveret kan holdet til det, vil jeg ikke undvære en løbetur i den smukke natur omkring Viborg. Især elsker jeg at løbe Inder-øen rundt i Dollerup en forårsdag. Så bliver det ikke bedre!

Mød Viborg AM på Facebook

Vi bruger cookies, så du får en bedre brugeroplevelse. Ved at klikke dig videre på siden accepterer du, at vi bruger cookies.
OK, luk boks Cookie politik