Viborg AM

En klub i stadig udvilkling

Alexander Tengblad Nikolaisen skriver sig i denne uge ind i de klubbens historiebøger, når han torsdag stiller til start på 3000m ved U18 EM i ungarske Györ.

Alexander Tengblad Nikolaisen skriver sig i denne uge ind i de klubbens historiebøger, når han torsdag stiller til start på 3000m ved U18 EM i ungarske Györ.

Søndag formiddag havde Alexander en sidste træning på hjemmebanen i Viborg, inden turen mandag gik til København for at forsætte videre til Ungarn sammen med resten af landsholdet tirsdag.

Han har siden 2014 været løber og i lige så lang tid fulgt den plan træner Lars Vels har lagt til punkt og prikke. Sejrene har været mange og grænserne for hvad Alexander drømmer om er flere gange blevet rykket. Det foreløbige højdepunkt i den talentfulde unge løbers liv er denne uges U18 EM deltagelse. En deltagelse der blev sikret ved 5. afdeling af sæsonens Tracks 13. juni på Østerbro, hvor Alexander imponerede med 8:33,10 min på 3000 m. En tid der på aftenen rakte til en samlet 5. plads.

På torsdag går det løs og det unge stortalent glæder sig. Det samme gør hans træner Lars Vels, som er samtidig er rolig og fortrøstningsfuld:
- Vi har snakket meget om hele ugen og træningsprogrammet er på plads. Alexander er god til at klare konkurrencesituationerne, han er motiveret og klar til at tage udfordringen op.

For Lars Vels er det ikke noget nyt at have atleter der klarer sig godt. Han har gennem årene klædt mange unge løbere på til at vokse med opgaven og være blandt de bedste – både på hjemmebanen i Viborg, men også nationalt. Det er dog første gang, at et talent af ”egen avl” repræsenterer Viborg AM ved et internationalt mesterskab.

Alexander T. Nikolaisen løber torsdag aften kl. 19.15.

Han og resten af den danske trup ønskes held og lykke!

Læs mere her:

U18 EM udtagelse

U18 EM deltagelse 

Følg live streaming her

Vi bruger cookies, så du får en bedre brugeroplevelse. Ved at klikke dig videre på siden accepterer du, at vi bruger cookies.
OK, luk boks Cookie politik