Træningskonceptet Løb-Motion

Har du en drøm om at komme i form - prøv Løb-Motion

Tilmeld dig allerede nu til VM Halvmarathon 2014!

VM Halvmarathon afvikles i København søndag den 29. marts 2014. For første gang nogensinde får motionisterne mulighed for at deltage i dette løb, som får plads til 25.000 løbere. Dermed bliver VM Halvmarathon den største internationale løbebegivenhed i Danmark nogensinde.

Der bliver sat 15.000 startnumre til salg torsdag den 29. november 2012. Fra Dansk Atletik Forbunds side regner man med at de 15.000 pladser er afsat inden dagen er omme. De resterende billetter vil være forbeholdt eliten og udenlandske løbere. Selve ruten får start og mål på Christiansborg Slotsplads på en afspærret rute gennem Københavns mest prominente gader. Der bliver tale om en meget hurtig rute, og uden tvivl vil vi opleve det hurtigste løb nogensinde på dansk grund.

 

Forhåndsinteressen er meget stor til VM Halvmarathon 2014 og når man ser hvordan det gik med Berlin Marathon 2013, der blev udsolgt på en dag og Lillebælt Halvmarathon 2013, der også hurtigt måtte melde udsolgt, er ovennævnte scenarie meget sandsynlig.

 

Hvis du som medlem i Viborg Atletik og Motion ønsker at tilmelde dig allerede nu, og dermed være en af de heldige og hurtige, der sikrer sig et startnummer før den officielle tilmelding starter, vil du have mulighed for det. Betingelserne for tilmelding er som følger:

 

  • Send en mail senest onsdag den 21. november 2012 til undertegnede på Denne e-mail adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den. med overskriften VM Halvmarathon 2014 i emnefeltet. I selve mailen skal du skrive dit navn og mail-adresse.
  • Indbetalingen skal ske senest onsdag den 21. november 2012 kl. 18.00 til Viborg Atletik og Motions kasserer på konto nr. 7831 0001278010 mrk. VM 2014 og dit navn.

 

Prisen for et startnummer er 595,00 kr.

 

I starten af december måned sender jeg en kode, som hver deltager skal registrere sig med individuelt. Hvis man ønsker at bestille en VM trænings T-shirt, vil dette også være muligt, når man registrerer sig, men nærmere information omkring dette vil fremgå i min mail.

 

Hvis der er interesse blandt klubbens medlemmer, påtænker bestyrelsen at arrangere fælles bustur til København, hvilket i så fald vil blive offentliggjort på klubbens hjemmeside på et senere tidspunkt.

 

Med venlig hilsen

Jan Poulsen

 

Vi bruger cookies, så du får en bedre brugeroplevelse. Ved at klikke dig videre på siden accepterer du, at vi bruger cookies.
OK, luk boks Cookie politik