Viborg AM Tri- og duathlon

Viborg Atletik og Motion afviklede i dag klubbens første duathlon løb. 33 deltagere stillede op til start, hvoraf 26 fuldførte distancen på 6 km løb rundt om Søndersø, 49 km cykling samt igen 6 km rundt om Søndersø.

pdfSe resultater her...

Viborg Atletik og Motion afviklede i dag klubbens første duathlon løb. 33 deltagere stillede op til start, hvoraf 26 fuldførte distancen på 6 km løb rundt om Søndersø, 49 km cykling samt igen 6 km rundt om Søndersø.

Arrangørerne var desværre nødsaget til at ændre cykelruten søndag morgen, da der lå masser af vand på vejen mellem Vinkel og Bruunshåb. Ruten, der bl.a. gik ud forbi Bruunshåb, Sdr. Rind og Vejrumbro, og som skulle cykles to gange, blev derfor forlænget fra 2 x 20 km til 2 x 24,5 km.

Først i mål hos herrerne var Mads Karlsson fra AGF Atletik i tiden 2 timer, 9 minutter og 18 sekunder. Hurtigste kvinde var Betina Schmidt fra Viborg Atletik og Motion i tiden 2 timer, 38 minutter og 27 sekunder. Yngste deltagere var Malthe Mejdal på 12 år og Bjarke Meyer Pedersen på 13 år, der gennemførte i henholdsvis 3 timer, 33 minutter og 2 sekunder samt 3 timer, 46 minutter og 34 sekunder. Malthe og Bjarke gennemførte deres første duathlon, hvilket det samme gjorde sig gældende for en del af de øvrige deltagere.

Efter arrangementet var der kaffe og kage til deltagerne. Næste Søndersø Duathlon afvikles søndag den 16. marts 2013.

Jan Poulsen

Vi bruger cookies, så du får en bedre brugeroplevelse. Ved at klikke dig videre på siden accepterer du, at vi bruger cookies.
OK, luk boks Cookie politik