Viborg AM

En klub i stadig udvilkling

Som et led i arbejdet med talenter har Viborg Atletik & Motion netop udtaget 10 engagerede og arbejdsomme unge atleter, der som en anerkendelse af deres engagement og potentiale, er udvalgt til særlig støtte i 2020.

Flere har fået særlig støtte af klubben i de forudgående år, men for en del er udtagelse ny.
Klubben arbejder i disse år på, at styrke talentarbejdet og det at have et særligt fokus på udvalgte atleter er en vigtig del af det arbejde.


Stærk ungdom på vej frem
At være atlet på højeste niveau kræver sit – både på og udenfor banen. Hvad der skal ske på banen og i træningsskoene styres af Lars Vels, som i en årrække har stået i spidsen for klubbens unge løbere. Han arbejder dedikeret og målrettet med de unges individuelle behov og sikrer at den enkelte hele tiden arbejder sig stærkere og bedre.
Udenfor banen sørger klubbens eliteudvalg for rammerne for de unge, og for dem der er udtaget til talenttruppen er der udarbejdet kontrakter, så der er klare rammer for hvad klubben bidrager med, og hvad de unge atleter til gengæld skal bidrage med.


Bl.a. er synlighed vigtig for både klubben og dens samarbejdspartnere, således er der sørget for klubtøj som skal bæres ved konkurrencer og ved fællestræninger i klub regi.
Om det mere formaliserede arbejde med talenterne fortæller formand Brian Andersen:
- Vi er glade for – i samarbejde med støtte fra velvillige sponsorer, at kunne tilbyde forbedrede forhold både i forhold til træning og deltagelse ved stævner, men også udenfor banen – fx i forbindelse med behandlinger ved skader. Alt sammen for at understøtte en forsat positiv udvikling for de unge, som alle er ambitiøse og sigter højt når de sætter mål og drømmer.

Foruden gruppen af de helt unge talenter modtager OL-aktuelle Thijs Nijhuis også støtte. En støtte som er uundværlig for den ambitiøse eliteløber, i bestræbelser på at indfri sine mål og flytte grænser.

Vi bruger cookies, så du får en bedre brugeroplevelse. Ved at klikke dig videre på siden accepterer du, at vi bruger cookies.
OK, luk boks Cookie politik