Yoga for løbere
Løb lettere i kroppen. Få mere ro i hovedet.
Yoga for løbere er for dig, der gerne vil passe godt på kroppen, mindske risikoen for skader og samtidig finde mere ro og nærvær.
Yoga, der passer til dig, der løber
Yoga for løbere er yoga på en måde, der giver kroppen mulighed for at restituere, bevæge sig frit og finde balance.
Holdet er for alle voksne – uanset niveau og erfaring med yoga. Du behøver altså ikke have prøvet yoga før for at være med.
Hvad kan du få ud af yogaen?
Lettere krop
Blide og lange stræk kan give kroppen mere bevægelighed og hjælpe dig med at mærke, hvor du har brug for lidt ekstra opmærksomhed.
Mindre risiko for skader
Yoga kan være et godt supplement til din løbetræning og hjælpe dig med at arbejde med kroppens bevægelighed og balance.
Mere ro
Du får tid til at sænke tempoet, mærke kroppen og fokusere på åndedrættet.
Yin yoga – tid til at mærke kroppen
Yogaformen på holdet er yin yoga. Her arbejder vi med lange, blide stræk af bindevævet, hvor stillingerne typisk holdes i 3–5 minutter.
De fleste øvelser foregår siddende eller liggende. Det giver dig god tid til at mærke kroppen, finde ro i åndedrættet og slippe spændinger.
Det handler ikke om at være smidig eller kunne lave bestemte yogastillinger. Det handler om at give kroppen tid og opmærksomhed.
Mød din instruktør
Anni C Skou
Anni C Skou er en dygtig og erfaren yoga-instruktør, som vil lede holdet og skabe en tryg og rolig ramme omkring træningen.
Er yoga for løbere noget for dig?
Ja, hvis du er voksen og gerne vil give kroppen lidt ekstra opmærksomhed – uanset om du er ny løber, erfaren løber eller bare gerne vil kombinere din løbetræning med yoga.
Du behøver ingen erfaring med yoga.
Praktisk information
Hvornår?
Hver tirsdag kl. 19.30-20.45
Hvor?
Holdsalen på Viborg Idrætshøjskole
Klar til at give kroppen lidt ekstra?
Kom med på Yoga for løbere og oplev, hvordan yoga kan blive et godt supplement til din løbetræning.
Tilmeld dig holdet